Grand Lodge Officers

—— The Fraternal Leadership for 2023 ——

Grand Lodge Officers

Grand Officers

GRAND MASTER
M.W. George F. Hamilton Alpha Lodge, Framingham
DEPUTY GRAND MASTER R.W. Kenneth J. Scott Mount Vernon-Galilean, Melrose
DISTRICT GRAND MASTER
R.W. Eduardo Crocamo Eloy Alfaro Lodge, Albrook, Panama
SENIOR GRAND WARDEN R.W. John E. Kelley Jr Star of Bethlehem Lodge, Wakefield
JUNIOR GRAND WARDEN
R.W. Alfredo J. R. Canhoto Middlesex Lodge, Framingham
GRAND TREASURER
R.W. Mason W. Russell Budleigh Lodge, Beverly
ASSISTANT GRAND TREASURER
R.W. Paul R. Perkins Wyoming Lodge, Melrose
GRAND SECRETARY
M.W. Richard Maggio William Parkman Lodge, Woburn
ASSISTANT GRAND SECRETARY
M.W. Richard J. Stewart Boylston Lodge, West Boylston
BUSINESS MANAGER
R.W. Donald M. Moran Budleigh Lodge, Beverly
COMPTROLLER
R.W. Craig S. MacPherson Norfolk Union Lodge, Randolph

District Deputy Grand Masters 2023

DISTRICT 1 R.W. Thomas M. Connelly IV The Lodge of Saint Andrew, Boston
DISTRICT 2 R.W. Abiona I. B. KMT-Sisouvong Amicable Lodge, Cambridge
DISTRICT 3 R.W. Mark J. Collins Bethesda Lodge, Newtonville
DISTRICT 4 R.W. Richard J. McElhinney Wyoming Lodge, Melrose
DISTRICT 5 R.W. Joseph A. Manzo Jr Garden City Lodge, Newtonville
DISTRICT 6 R.W. John Ferrante III West Roxbury-Dorchester Lodge, Westwood
DISTRICT 7 R.W. Thomas M. McClintock Orient Lodge, Norwood
DISTRICT 8 R.W. John A. MacLeod Weymouth United Lodge
DISTRICT 9 R.W. Robert D. Gilligan Essex Lodge, Salem
DISTRICT 10 R.W. Robert A Monahan Liberty Lodge, Beverly
DISTRICT 11 R.W. John M. Bell Saint John’s Lodge, Newburyport
DISTRICT 12 R.W. Thomas R. Berry Merrimack Valley Daylight Lodge, Tewksbury
DISTRICT 13 R.W. Paul J. McMahon Jr Friendship Lodge, Wilmington
DISTRICT 14 R.W. Jeffrey D. Randall Tahattawan Lodge, Littleton
DISTRICT 15 NORTH R.W. Michael L. Scribner Charles A. Welch, Concord
DISTRICT 15 SOUTH R.W. George W. Caldwell Mount Hollis Lodge, Holliston
DISTRICT 16 R.W. William E. Cheetham Ezekiel Bates Lodge, Attleboro
DISTRICT 17 R.W. Adam E. Mitchell Saint George Lodge, Brockton
DISTRICT 18 R.W. Lawrence P. Friedman Phoenix Lodge, Hanover
DISTRICT 19 EAST R.W. Bryan E. Simmons Ezekiel Bates Lodge, Attleboro
DISTRICT 19 WEST R.W. Michael S. Gagne Massasoit-Narragansett Lodge, Fall River
DISTRICT 20 R.W. Robert G. Buchenan Sr DeWitt Clinton Lodge, Sandwich
DISTRICT 21 R.W. Myles H. Mackay King Hiram’s Lodge, Provincetown
DISTRICT 22 R.W. Russell A. Smith Saint Paul’s Lodge, Gardiner
DISTRICT 23 R.W. Gary A. Levine Level Lodge, Shrewsbury
DISTRICT 24 R.W. Jonathan K. Neitz Solomon’s Temple Lodge, Uxbridge
DISTRICT 25 R.W. Francis M. Hart Mount Zion Lodge, Barre
DISTRICT 26 R.W. William D. Kessler North Quabbin Lodge, Athol
DISTRICT 27 R.W. John C. Scribner Jr Mount Holyoke Lodge, South Hadley Falls
DISTRICT 28 R.W. Kenneth P. White The Meadows Lodge, East Longmeadow
DISTRICT 29 R.W. Edward J. Lavoie Esoteric-Sherwood Lodge, Feeding Hills
DISTRICT 30 R.W. Travis B. Sawyer Berkshire Lodge, Adams
DISTRICT 31 R.W. B. Robert Chapman New Moon Lodge, Pittsfield
DISTRICT 32 R.W. Michael S. Craven Sinim Lodge, Tokyo, Japan

Appointed Officers

GRAND MARSHAL R.W. Michael R. Durocher King David Lodge, Taunton
GRAND CHAPLAIN, Emeritus R.W. Rev. John R.S. Higgins Dalhousie Lodge, Newtonville
GRAND CHAPLAIN, Emeritus R.W. Rev. Keith C. Alderman Columbian Lodge, Boston
GRAND CHAPLAIN R.W. Rev. Dr. Richard E. Haley Essex Lodge, Salem
GRAND CHAPLAIN R.W. Rev. Matthew J. Wissell Bay Path Lodge, West Brookfield
GRAND CHAPLAIN R.W. Most Rev. Brian R. Marsh Mount Holyoke Lodge, South Hadley Falls
GRAND CHAPLAIN R.W. Cantor Seth A. Landau Norumbega Fraternity Lodge, Newtonville
GRAND CHAPLAIN R.W. Rev. Henry I. Peirce Amicable Lodge, Cambridge
GRAND CHAPLAIN R.W. Rabbi Benjamin S. Flax Joseph Webb Lodge, Boston
GRAND LECTURER R.W. Nicholas J. Mantello Williams Lodge, Williamstown
GRAND LECTURER R.W. Charles R. Austin Lynnfield-Zetland Lodge, Wakefield
GRAND LECTURER R.W. Glenn L. Kubick Celestial Lodge, Westwood
GRAND LECTURER R.W. Steven P. Collins Weymouth United Masonic Lodge
GRAND LECTURER R.W. Stephen C. Turner Ascendus Lodge, Lynn
GRAND LECTURER R.W. Russell E. Lowe Joel H. Prouty Lodge, Auburn
GRAND LECTURER R.W. David J. Raymond Lynnfield-Zetland Lodge, Wakefield
GRAND LECTURER R.W. Donald S. Stevens Tahattawan Lodge, Littleton
GRAND LECTURER R.W. Michael J. Douglas May Flower Lodge, Middleborough
GRAND LECTURER R.W. Jacob T. Yanovich Rural Lodge, Quincy
SENIOR GRAND DEACON Wor. Ronald C. Higgins Simon W. Robinson Lodge, Lexington
JUNIOR GRAND DEACON Wor. George E. Hayeck Middlesex Lodge, Framingham
GRAND STEWARD Wor. Mark F. Aubuchon King Solomon’s Lodge, Arlington
GRAND STEWARD Wor. Michael Centola Norfolk Lodge, Needham
GRAND STEWARD Wor. Jonathan E. Faria Eastern Star Lodge, Rehoboth
GRAND STEWARD Wor. Andrew J. Eldridge Pilgrim Lodge, Harwich
GRAND SWORD BEARER R.W. Matthew A. Niedermeier Caleb Butler Lodge, Ayer
GRAND STANDARD BEARER Wor. David T. Stentiford Amity-Mosaic Lodge, Danvers
GRAND PURSUIVANT Wor. John M. Garrett Golden Rule Lodge, Wakefield
GRAND PURSUIVANT R.W. Paul R. Gaudet, Jr. Middlesex Lodge, Framingham
GRAND ORGANIST R.W. Joseph A. Camara William North Lodge, Lowell
GRAND ORGANIST Wor. Robert L. Cook Waltham Triad Lodge, Newtonville
GRAND TYLER Wor. James F. Buss Matthew John Whittall, Shrewsbury
GRAND HISTORIAN R.W. Walter H. Hunt Norumbega Fraternity Lodge, Newtonville

Board of Directors

M.W. George F. Hamilton Alpha Lodge, Framingham Ex Officio
R.W.  Peter M. Culbertson Union Lodge, Nantucket Term Expires 2023
R.W. Geoffrey Kromer Caleb Butler Lodge, Ayer Term Expires 2023
R.W. Paul R. Perkins Wyoming Lodge, Melrose Term Expires 2023
R.W. Allan J Martin Philanthropic Lodge, Marblehead Term Expires 2024
R.W. John F. Sullivan Morning Star Lodge, Worcester Term Expires 2024
R.W. Kevin J. Willis Mount Horeb Lodge, Woburn Term Expires 2024
R.W. James L. Holmes Mount Hollis Lodge, Holliston Term Expires 2025
R.W. Peter J. Lawson Columbian Lodge, Boston Term Expires 2025
R.W. Timothy S. McGavin Golden Rule Lodge, Wakefield Term Expires 2025
R.W. Donald M. Moran Budleigh Lodge, Beverly Clerk

Past Grand Masters (Living)

M.W. Albert T. Ames Meridian Lodge, Natick 1987-1989
M.W. Arthur E. Johnson Macedonian Lodge, Hingham 1996-1998
M.W. Donald G. Hicks Jr Wamesit Lodge, Tewksbury 2002-2004
M.W. Jeffrey B. Hodgdon Simon W. Robinson Lodge, Lexington 2005-2007
M.W. Richard J. Stewart Boylston Lodge, West Boylston 2011-2013
M.W. Harvey J. Waugh Wyoming Lodge, Melrose 2014-2016
M.W. Paul F. Gleason William Parkman Lodge, Woburn 2017-2019
M.W. Richard Maggio William Parkman Lodge, Woburn 2020-2022
X